ابزار وبلاگ ابزار سایت ابزار وبسایت ابزار رایگان وبلاگ

تبلیغات
تبلیغات متنی
بازی آنلاین
بازی دخترانه آنلاین
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
محل تبلیغ متنی شما
برای قرارگرفتن تبلیغ متنی در ایجا کلیک کنید
درج بک لینک در اینجا
درج بک لینک در اینجا
مکان تبلیغات شما
مکان تبلیغات شما به ارزان ترین قیمت
ابزار وبلاگ
ابزار وبلاگ
درج تبلیغ متنی لینکدار در اینجا
درج تبلیغ متنی لینکدار در اینجا
لینک شما در اینجا فقط با 20000 تومان
لینک شما در اینجا فقط با 20000 تومان
برای خرید بکلینک کلیک کنید
برای خرید بکلینک کلیک کنید
آمارگیر
آمارگیر
امارگیر
امارگیر
درج تبلیغ در سایت
تبلیغات در سایت
خرید بکلینک
خرید بکلینک - درج بکلینک شما در اینجا
فروش بک لینک
فروش بک لینک - فروش این مکان برای درج لینک شما
برای خرید تبلیغ متنی کلیک کنید
برای خرید تبلیغ متنی کلیک کنید
گالری عکس سوسا
ابزار وبلاگ
پست های تصادفی وبلاگ

ابزارهای وبلاگنویسی


تصاویر زیباسازی وبلاگ در گروه بندی های مختلف + کد عکس


برنامه ریزی عصبی - کلامی.◄ روانشناسی ►

برنامه ریزی عصبی – کلامی

 

مطالعه, مغز, ذهن

 

عنوان :  برنامه ریزی عصبی – کلامی
نویسنده :  مایکل بولداک
مترجم :  هومن مجرد زاده کرمانی

واقعیت این است که ما قادریم ذهن، بدن و احساساتمان را با خوشیها و یا ناخوشیها و یا هر چیز دیگری که دلمان می خواهد پیوند بزنیم. با تغییر ناخوشیها به خوشیها، قادر خواهیم بود تغییراتی پایدار در رفتارمان پدید آوریم.

ان ال پی یک علم نوینی درباره ذهن میباشد ، آنچه ان ال پی  را متفاوت می سازد این است که ان ال پی نه یک علم بی پایه و اساس است و نه هر چیز بی ربطی را به چیز دیگری ربط می دهد، بلکه بسیار جامه و دقیق است. ان ال پی یک علم جدی و قدرتمند است و ان ال پی دقیقا علم برنامه ریزی ذهن است . در سال ۱۹۷۲، دو مرد با نامهای ریچارد بندلر و جان گریندر به هم رسیدند و با هم بر روی کارهای بزرگترین ارتباط سازان جهان دست به تحقیق زدند تا الگوی برای ایجاد تغییر خلق کنند. ان ال پی از آن زمان متولد شد. ریچارد در دانشگاهی واقع در سانتاکروز دانشجوی روانشناسی و علوم کامپیوتری بود. جان نیز استادیار زبانشناسی بود. در آن زمان، آنها با یکدیگر در مورد بهترین درمانگران تحقیق می کردنند. آنها کارشان را برروی اشخاصی آغاز کردند نظیر: فریتزپرلز بنیان گذار گشتالت درمانی، ویریجینیا ساتیریکی از پایه گذاران مشاوره خانوادگی، میلتون ارکیسون که پدر هیپنوتیزم مدرن به شمار می رود و یکی از موفقترین چهره های روانشناسی عصر حاضر است. ظاهرا" این سه درمانگر تفاوتهای زیادی با هم داشتند ، ولی در واقع هر سه آنها الگوهای زیربنای مشابهی را به کار می بردند. ریچارد و جان آن الگوها را برگرفتند ، ساخته و پرداخته کردند و بعد آنها را به کشفیات بسیار مهمشان افزودند . ان ال پی متولد شد و از آن زمان تا کنون، همواره رشد و پیشرفت داشته است. ان ال پی یک علم سنت شکن است . به همین خاطر توصیف آن در چند جمله کوتاه امری محال است، اما چند تعریف کوتاه وجود دارد که می تواند یک دیدگاه کلی از ان ال پی به شما بدهد:

-   شناخت ساختار تجارب ذهنی

-   راهنمای شناخت مغز انسان

-   اولین علم راستین شناخت ذهن

-   الگوی پیشرو در امر یادگیری و ارتباط سازی که دانش خو را از بسیار از نظامهای زبان شناسی و روان شناسی گردآوری کرده و تئوری نظامها را پدید آورده است.

-   شیوه ای عملی برای ایجاد تغییر.

شاید بهترین راه برای درک ان ال پی  همان تمثیل بارزی باشد که در تدریس ان ال پی مورد استفاده قرار می گیرد: مغز شبیه کامپیوتر است. اگر مغز یک کامپیوتر است، پس قابلیتها و مهارتها نیز شبیه نرم افزارها و یا برنامه ها هستند . تقریبا" همه کارهای ما مجموعه ای است از عادتها و برنامه ها. جالب است بدانید که حتی شور و شوق، خلاقیت و اعتماد به نفس نیز جزو برنامه های مغزی هستند.

گاهی وقتها، باور این موضوع برای مردم مشکل است که حوزه ان ال پی می تواند آن قدر وسیع باشد که از آن بتوان در مواردی همچون مدیریت فروش و تربیت فرزندان نیز استفاده کرد. سه پاسخ در این زمینه وجود دارد: ۱- سیستم عصبی درتمام انسانها دارای عملکردی یکسان است. ۲- قلمرو ان ال پی به قدری گسترش یافته که بسیار از علوم دیگر را هم در برگرفته است. ۳- بخشی از ان ال پی به فلسفه و کشفیات جدید اختصاص دارد.

چند قیاسی میان ان ال پی و روانشناسی سنتی وجود دارد؟ روان شناسی سنتی بر طبقه بندی و تشریح مشکلات و یافتن ریشه تاریخی آنها تکیه دارد. ان ال پی قبل از هر چیز به نحوه تفکر و عملکرد و احساساتی اهمیت می دهد که با کمک یکدیگر تجاربمان را تشکیل می دهند. ان ال پی براین پایه بنا شده است که بسیار از تجارب و احساسات ما به صورت درونی ایجاد می شوند. به همین دلیل است که می بینیم دو نفر نسبت به یک چیز، احساس بسیار متفاوتی ( سوسا وب تولز ) نشان می دهند. به عنوان مثال، بعضیها ممکن است از سخن گفتن در جمع دچار هراس شوند و در عین حال ، بعضی دیگر ممکن است به هیجان بیایند . از طرفی ان ال پی شرح می دهد که چگونه می توان ترسی را که سالها در وجود یک نفر رخنه کرده است از میان برد . ان ال پی معتقد است که آن فرد واقعا" چنین ترسی را نداشته است! ولی بعضیها چنان خوب این کار را انجام می دهند که در رفتارشان به صورت ناخودآگاه در می آید.

ان ال پی نسبت به روانشناسی سنتی دارای نظریه های بسیار متنوع تری است . این نظریه ها در واقع پیش فرضهای ان ال پی را تشکیل می دهند و اگر بخواهیم چکیده همه آنها را در یک عبارت خلاصه کنیم، می شود این طور گفت که انسانها بی عیب و نقص عمل می کنند. تفکرات، عملکردهای و احساسات ویژه ما همگی نتایج متجانسی را ایجاد می کنند. پس ما بی عیب و نقص عمل می کنیم .