ابزار وبلاگ ابزار سایت ابزار وبسایت ابزار رایگان وبلاگ

تبلیغات
تبلیغات متنی
ویدیوکلوب
ویدیوکلوب
دانلود pdf کتاب
دانلود pdf کتاب
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
محل تبلیغ متنی شما
برای قرارگرفتن تبلیغ متنی در ایجا کلیک کنید
فروش اینترنتی بلیط هواپیما چارتر
فروش اینترنتی بلیط هواپیما چارتر
ابزار وبلاگ
ابزار وبلاگ
درج تبلیغ متنی لینکدار در اینجا
درج تبلیغ متنی لینکدار در اینجا
تکنولوژی
تکنولوژی
گیاهان دارویی
گیاهان دارویی
برای خرید بکلینک کلیک کنید
برای خرید بکلینک کلیک کنید
گالری عکس سوسا
ابزار وبلاگ
پست های تصادفی وبلاگ

ابزارهای وبلاگنویسی


تصاویر زیباسازی وبلاگ در گروه بندی های مختلف + کد عکس


نکاتی ارزنده و قابل تامل در مورد خرید و نگهداری سگ در منزل. ◄ نگهداری حیوانات ►

نکاتی ارزنده و قابل تامل در مورد خرید و نگهداری سگ در منزل

سگ,سگ کوچویو,dog,عکس سگ

سگها به دلایل زیادی به عنوان یک حیوان خانگی خوب و دوست داشتنی مورد استقبال و علاقه بسیاری قرار گرفته اند. از آن جمله می توان به زیبائی, وفاداری نسبت به صاحب خود , فراهم آوردن محیطی شاد و پرنشاط برای اطرافیان اشاره کرد. آوردن یک سگ زمانی دلچسب و لذت بخش خواهد بود که کلیه برنامه ها و کارهای لازم جهت نگهداری عضو جدید خانه انجام یافته باشد و باید به خاطر داشته باشید که علاوه بر آنچه ذکر شد, مسئولیت مستقیم مراقبت از آنها بر عهده دارنده حیوان می باشدو در صورتیکه برنامه ریزی دقیق و محاسبات لازم صورت نگیرد وجود این عضو جدید تبدیل به یک معضل خواهد گردید.. بسیاری از کسانی که برای نگهداری سگ اقدام میکنند دچار یک نوع هوس زودگذر میشوند و یا در اثر چشم هم چشمی ممکن است اقدام به خرید سگ نمایند ولی به خاطر داشته باشید که مهمترین فاکتور در این راه داشتن عشق و علاقه به حیوانات و بخصوص نسبت به سگ می باشد و اگر این احساس و علاقه را در خود نمی بینید توصیه میکنم همین الان از فکر نگهداری سگ خارج شده و به زندگی قبلی خود ادامه دهید در واقع شما با آوردن این عضو جدید به خانه خود نیز زندگی جدیدی را شروع می کنید و برشماست که نهایت تلاش خود را در جهت نگهداری و برآوردن احتیاجات سگ خود به کار بگیرید پیش از انتخاب و خرید سگ باید به پرسشهای زیر پاسخ دهید:

۱-     آیا نوع و نحوه زندگی شما با نگهداری یک سگ همخوانی دارد؟مثلا به دلایل اعتقادی و وسواس وغیره میتوانید حضور سگ را در محل زندگی خود تحمل کنید؟

۲-     آیا محل زندگی شما طوری هست که بتوانید از یک سگ نگهداری کنید؟مثلا از نظر بزرگی خانه و محل مناسب که میخواهید برای سگ خود در نظر بگیرید آیا شرایط را سنجیده اید؟

۳-     آیا در منزل شما کسانی هستتند که از سگها خوششان نیاید یا به هر دلیل نتوانند حضور سگ را تحمل کنند؟ مثلا همسر شما یا پدر و مادرتون نسبت به نگهداری سگ مشکلی ندارند و آیا در این مورد به توافق رسیده اید ؟ نظر اطرافیانتان چیست؟

۴-     آیا در منزل شما کسانی هستند که به هر دلیل دارای آلرژی به آن باشند؟بعضی ها واقعا نمیتوانند حضور سگ در منزل را تحمل نمایند و برخی نیز واقعا بیماری دارند که نباید با حیوانات در تماس باشند. آیا در خانه شما چنین افرادی هستند؟

۵-     آیا کسانی را می شناسید که در غیاب شما از سگتان نگهداری کنند؟این نکته نیز خیلی حائز اهمیت است در وهله اول دنبال مراکزی باشید که در غیاب خودتان بتوانید چند روزی سگ خود را پانسیون نمائید و اگر در محل زندگی شما چنین مراکزی وجود ندارد به دنبال دوستان و همسایگانی باشید که در نبود شما به سگ شما رسیدگی نمایند در غیر اینصورت به واقع اسیر و گرفتار سگ خود خواهید بود وبه خاطر سگ خود نمیتوانید هیچ کجا بروید و این موضوع ممکن است در دراز مدت روی روحیه و اعصاب شما تاثیر منفی داشته باشد.

وضعیت کاری و مالی شما چگونه است, در این مورد نیز باید به پرسشهای زیر پاسخگو باشید:

۱-     آیا شما توان مالی لازم برای نگهداری سگ و برآوردن احتیاجات آن دارید؟

۲-     آیا شما می توانید چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی علاوه بر نیازهای شخصی و

ضروری خود نیازمندیهای مختلف یک حیوان را پاسخگو باشید؟

۳-     آیا توان پرداخت هزینه های بهداشتی و دامپزشکی سالیانه حیوان را خواهید داشت؟

علاوه بر آن نکات دیگری نیز باید مورد توجه شما قرار گیرد:

۱-     آیا وقت کافی برای گذراندن با سگ خود را خواهید داشت؟ ( نظیر قدم زدن و بازی کردن و … )

۲-  آیا شما در منزل از حیوانات دیگری نگهداری می کنید و یا احتمالا فرزندان خردسالی نیز دارید؟ در چنین موردی معمولا بودن یک حیوان خانگی به طور کلی چندان مناسب نمی باشد, زیرا کودکان هنوز درک کافی از یک حیوان خانگی را ندارند و ممکن است حضور حیوان در خانه مشکل آفرین باشد . البته با مطالعه دقیق روی نژادهای مختلف سگها و خصوصیات آنها میتوانید نژادی را انتخاب نمائید که با شرائط شما تطابق بیشتری داشته باشد.

۳-     از چه حیوانات دیگری در خانه نگهداری می کنید؟ روی نگهداری همزمان دو حیوان مختلف در خانه مطالعات لازم را انجام دهید و با دامپزشک و پرورش دهندگان حیوانات در این مورد مشورت نمائید.

۴-  احتمالا از فرزندان و حیوانات قبلی که در منزل نگهداری می کردید چه نوع واکنشی را نسبت به این عضو جدید نشان خواهند داد؟

پدران و مادران توجه کنند:

آیا شما توله ای کوچک را برای کودکان خود جهت نگهداری در منزل انتخاب کرده اید؟ اگر چنین است باید به شما بگوئیم که خریداری یک توله حساس و کوچک نمی تواند بهترین راه آموزش مسئولیت پذیری به کودکان باشد.        ( زیرا که حیوانات اسباب بازی نیستند ) و در صورتی که کودکان شما قادر به نگهداری از این توله نباشند زندگی سختی را خواهند گذراند. حقیقت آن است که در چنین مواردی شما خود باید مسئولیت نگهداری از سگی را که برای کودکان خود تهیه کردید بر عهده بگیرید. توجه داشته باشید که یک توله عضو جدیدی از خانواده است و باید تمامی افراد خانواده در نگهداری و مراقبت از او کوشا باشند. تجربیات خود من نشان میدهد که در صورتیکه مسئولیت حیوان به صورت مستقیم به کودکان واگذار گردد مطمئننا مشکلات عدیده ای پیش خواهد آمد کودک شما اطلاعات کافی در این زمینه را ندارد و چه بسا در اثر عدم نگهداری صحیح در همان روز های نخست موجب مرگ توله سگ شود که این خود مشکلات روحی مضاعفی در پی خواهد داشت پس در این راه و به خصوص در ماههای نخست کودک خود را تنها نگذارید.

سگ,عکس سگ,dog

انتخاب سگ

حال اگر میتوانید چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرید باید بدانید که چه نوع سگی را می خواهید و نژادهایی را انتخاب کنید که با نیازها و شرایط شما هماهنگی دارند مثلا شما نمیتوانید یک سگ نژاد گریت دین را در یک آپارتمان ۶۰-۷۰ متری جابجا کنید و چنانچه به فرض از یک ماهگی توله را به خانه خود آورده اید بعد از سه ماهگی حیوان مشکلات شما شروع خواهد شد پس به دنبال نژاد مناسب با در نظر گرفتن شرایط خود باشید. در ضمن اگر می خواهید از یک توله نگهداری کنید مطمئن باشید که توله سالمی را انتخاب کرده اید.

فکر میکنید یک توله سالم چه خصوصیاتی باید داشته باشد . شما لااقل به صورت ظاهری میتوانید تا حدودی به سالم بودن حیوان پی ببرید.نکات زیر شما را بیشتر راهنمایی خواهد کرد.

۱-  داشتن چشمانی درخشنده و شفاف و بدون هیچ گونه ترشحات اضافی

۲-  داشتن پوست و گوش های تمیز وشفاف وسالم .

۳- داشتن لثه هائی سالم و صورتی رنگ و دندانهای سالم و مرتب با فشار روی لثه های حیوان دچار رنگ پریدگی میشود که با برداشت انگشت خود زمان برگشت رنگ طبیعی لثه نباید بیش از سه ثانیه باشد.

۴-  دارا بودن بدنی سالم و متناسب به نحویکه نتوان عنوان چاقی یا لاغری تلقی کرد و هیچگونه ناهنجاری در اندام ها نداشته باشد.

۵-  داشتن چشمانی سالم و قوی و گوشهای تیز و حساس به صدا  . میتوان این حس ها را با ایجاد محرک ها مناسب تست کرد.

در صورتی که سوالات و یا ابهام خاصی در مورد سلامت حیوان دارید, می توانید از دامپزشک مورد اعتماد خود کسب اطلاع نمائید. به خاطر داشته باشید که تنها دامپزشک می تواند مشاور خوبی در این موارد باشد.

آیا این سگ بیمار است ؟

حتی زمانیکه شما قویترین و سالمترین توله ها انتخاب کنید این موضوع به این معنا نخواهد بود که او هیچگاه مریض نخواهد شد وهمواره باید در تلاش باشید که ضمن پیشگیری از بیماریها در صورت مواجهه با بیماری اقدامات لازم را به موقع انجام دهید حال نظر شما را به چند فاکتور ساده در تشخیص بیمار بودن حیوان جلب میکنم .

۱-  امتناع حیوان از خوردن غذا یا آب و یا کاهش قابل توجه میزان غذای حیوان.

۲-  داشتن هر نوع درد در بدن که با ناله های حیوان همراه است و حتی ممکن  است با ملامسه بتوانید محل درد را شناسایی کنید.

۳-  افزایش یا کاهش دمای بدن حیوان که با ملامسه زیر کتف و گوش های حیوان قابل درک است.

۴-  استفراغ بیش از سه بار( در روز ) و یا استفراغ همراه با خون .

۵-  اسهال و شل شدن مدفوع حیوان که بیش از دو روز طول بکشد و یا اسهالی که خون آلود باشد و یا حتی مدفوع سفت ولی خون آلود

۶- وجود هر گونه کرم در مدفوع حیوان

۷- تغییر در نحوه ادرار کردن حیوان و یا تغییر رنگ از قهوه ای تا قرمز در ادرار حیوان  .

۸-  سرفه یا عطسه برای مدت طولانی.

۹ -  خوردن بیش از حد آب .

۱۰- خستگی وکسالت حیوان به طوریکه گوشهایش آویزان شده ودر گوشه ای ساعت ها کز بکند

۱۱- برخی تحرکات عصبی احتمالی وهمراه با گرفتگی عضلات  .

۱۲- ترشحات غیر طبیعی از چشمها.

حال با ذکر مطالب فوق به این نکته میپردازیم که از کجا باید سگ تهیه کرد ؟

باید دانست که انتخابهای زیادی برای شما وجود دارند اما کدام یک برای شما مناسب است ؟

پت شاپ

در این نوع مراکز می توانید از میان توله های متعدد و مختلف نژاد های مختلف توله های سالم و سر حال را پیدا کنید اما همیشه انتظار نداشته باشید که هر نژادی باهر رنگ و جنسیت و سنی که مد نظر شماست به سرعت مهیا باشد.

در صورت امکان سوابق و مشخصات پدر و مادر توله ها ی مورد انتخاب خودرا از فروشنده بخواهید .البته باید مراقب باشید که توله های ضعیف و کم ارزش و با سوابق نا مشخص را انتخاب نکنید .

خرید ازپرورش دهندگان سگ

علاوه بر مراکز پت شاپ برخی پرورش دهنگان حیوانات نیز اقدام به فروش حیوانات مینمایند ، در صورت تمایل می توانید با مراکز و کلینیک های دامپزشکی در اطراف محل سکونت خود تماس بگیرید فقط به خاطر داشته باشید که پرورش دهندگان آماتور اکثرا توله مناسبی برای عرضه ندارند و اطمینان زیادی از لحاظ خوب بودن نژاد توله ای که میخواهید بخرید وجود ندارد.

شما باید در این مورد نیز اطمینان حاصل کنید که پرورش دهنده مورد نظر شما از سگهایی که دارای خلق وخوی وحشی هستند استفاده نمی کند .

یک پرورش دهنده خوب فقط بفکر کسب درآمد نبوده و علاقه منداست  تا بداند آیا شما می توانید محیط مناسب برای توله هایی که او پرورش می دهد فراهم کنید ؟

برای بالا بردن سطح آگاهی خود میبایستی سئوالاتی از پرورش دهنده پرسیده شود نظیر:

۱-  تاریخچه ونحوه پیدایش نژاد مورد نظر چیست و از مخلوط چه نژادهایی حاصل شده است ؟

۲-  آیا در مرکز پرورش خود برای مقابله با بیماریها پیگیریها و مرافبتهای لازم را انجام میدهند ؟

۳-  در مورد خصوصیات  این نژاد و نحوه رفتار آن چه می توا نند به شما بگویند ؟

۴-  آیا در انجمن خاصی در مورد نژاد بخصو صی عضویت دارید ؟

۵-  آیا علاوه بر نژاد مورد نظر شما  نژادهای دیگری را نیز پرورش میدهند ؟

۶-  آیا میتوانند در مورد سایر مشتریان به شما اطلاعاتی بدهند ؟

۷-  چه نوع ضمانت احتمالی را در مورد نژاد مورد نظر شما می توانند ارائه کنند ؟

۸-   آیا میتوانند سگ را تربیت کنند و اگر میتوانند چگونه و یا تجربیاتی را که در مورد پرورش نژاد مورد نظر شما دارند تا چه حدی است ؟

۹-  چه مدت زمانی را برای تحویل دادن نژاد مورد نظر شما در نظر دارند ؟

۱۰- آیا دامپزشک این توله را مورد تایید قرار داده است ؟

شما باید توجه داشته باشید که از کجا توله مورد نظر خود را تهیه می کنید و آیا دامپزشک مورد نظر شما این حیوان را مورد تایید قرار می دهد ؟

شما باید تمام موارد مورد نظر خودرا به دقت بر شمرده و با توجه به آنها بهترین مورد را انتخاب کنید ؟

در این باره می توانید سئوالات بیشماری را بپرسید و از اینکه برای یافتن سگ مورد نظر خود وقت صرف می کنید خسته نشوید و سعی داشته باشید تا بهترین انتخاب را انجام دهید .

حال قبل از آنکه عضو جدید را به خانه بیاورید نکاتی هست که قبلا بایستی به انجام برسانید

آماده کردن منزل

پیش از آوردن توله مورد نظر خود به منزل باید انرا از هر نظر اماده سازید . بخاطر داشته باشید شما موجودی کنجکاو را به خانه می اورید و از این نظر باید هر نوع اسباب  و یا وسائلی را که میتوانند به توله شما اسیب برسانند از دسترس  او دور کنید و یا هر نوع ماده ای  را که می تواند  سبب مسمومیت شود نظیر پاک کننده ها و شوینده های مختلف ء انواع اسپری ها و ……….

همچنین باید سیمهای برق و یا هر نوع وسیله الکتریکی را از محل بازی و یا رفت و آمد خود بردارید .

در ضمن اشیای گرانقیمت و قابل شکستن را نیز تا زمانی که توله شما به سن رشد برسد : باید در محل امنی نگه داری نمائید .

همیشه روی آشغالها و دور ریختنیها را بپوشانید زیرا توله شما به درون آنها شیرجه  رفته و به منظور یافتن اشیاء پنهان شده احتمالی همه آنها را پراکنده خواهد کرد .

گیاهان آپارتمانی بسیاری میتوانند برای سگها سمی باشند به همین منظور آنها را از مکانی که توله شما امکان دسترسی و جویدن آنها را دارد دور کنید .

چگونه به این تازه وارد خوش آمد بگوئیم ؟

چنانچه برای شما امکان پذیر است چندی از محل کار خود مرخصی بگیرید و یا سعی کنید در یک تعطیلات طولانی آخر هفته وقت خود را در کنار این عضو جدید خانواده بگذرانید ء تا هر یک از شما دیگری را بهتر بشناسید .

اگر شما میخواهید تا سگ شما بیشتر وقتش را در حیاط منزل بگذراند و یا به هر دلیل قادر به نگه داری از آن درون منزل نیستید ( نظیر سگهای نگهبان ) باید قبل از هر چیز خانه ای مناسب برای او در نظر بگیرید این خانه باید به اندازه کافی بزرگ باشد که سگ شما بتواند درون آن بطور کامل بایستد و به دور خود بچرخد این خانه باید از بارش برف و باران در امان باشد و کف آن باید کمی برجسته ترو بلند تر از سطح زمین باشد .

آنچه برای سگ شما ضروری است :

در اینجا به چیزها ئی اشاره میکنیم که شما باید برای سگ خود تهیه کنید

غذا

لااقل به اندازه دو هفته  غذای مورد نیاز توله خود را تهیه کنید حتی الامکان سعی کنید از غذا های آماده که قابلیت نگهداری برای مدت طولانی دارند استفاده کنید غذاهایی مثل پا و کله مرغ بیشتر فقط به عنوان شکم پر کن هستند و ارزش غذایی چندانی ندارند.

ظرف غذا

بهترین انتخاب در این مورد ظروف تمام استیل و زنگ نزن است . مزیت این ظروف نسبت به سایر انواع اینست که  براحتی در دسترس بوده, براحتی تمیز می شوند  و پس از مدتی استفاده  بو نخواهند گرفت در صورتیکه توله شما مدام با دست خود ظرف غذا را برمیگرداند میتوانید پشت ظرف غذا را قالب گچ بریزید تا سنگین تر شود و توله نتواند آنرا برگرداند.

قلاده و ……….

قلاده ای که انتخاب می کنید نباید بسیار تنگ باشد. معیار مناسب برای اندازه گیری قلاده اینست که بتواند دو انگشت خود را براحتی بین قلاده و بدن سگ قرار دهید در صورتیکه قلاده حیوان تنگ باشد حیوان احساس ناراحتی کرده و حتی در دراز مدت ممکن است موجب ریزش موهای حیوان در ناحیه گردن شود.

ابزار برس کشیدن

یک برس, شانه و شامپوی مناسب حیوانات خانگی نیاز شما را نسبت به نظافت و تیمار کردن سگتان بر طرف می سازد در صورتیکه بطور منظم موهای سگ خود را شانه کنید کلیه موهایی که کنده شده و یا پایه آنها شل شده و در آستانه ریزش هستند جذب برس شده و در سطح خانه پخش نمیشوند.

وسایل نظافت و شستشو

بایستی شامپو هی مناسب و ظروف متناسب با جثه حیوان آماده با شد تا شستشوی حداقل هفته ای دو بار انجام گیرد در ضمن میتوانید ناخن گیر مخصوص نیز تهیه کنید ویا امر کوتاه کردن ناخن ها را به مراکز دامپزشکی بسپارید.

محل خواب

یک سبد ( البته برای سگ های کوچکتر ) می تواند بسیار مناسب باشد. محل آنرا به سلیقه خود می توانید انتخاب کنید. در گوشه اتاق خواب, حیات منزل و یا هر نوع محل مناسب دیگر در مورد نژاد های بزرگتر بایستی در فکر ساختن یک لانه چوبی مناسب باشید. علا وه بر این یکسری وسایل دیگری لازم خواهید داشت که با مراجعه به سایت کلینیک میتوانید با تنوع محصولات آشنا بشوید.

با در نظر گرفتن مسائل فوق و رعایت نکات ذکر شده در انتخاب نوع حیوان خانگی کمتر دچار اشتباه شده و آوردن یک حیوان خانگی برای شما لذت بخش خواهد بود.