غار چال نخجیر را بشناسیم. ◄ جغرافیا ► - سوسا وب تولز - ابزار وبلاگ

سوسا وب تولز - ابزار وبلاگ

قرآن,قرآن صوتی, ترجمه قرآن
اسرار کاهش وزن در درون ذهن شما نهفته است
گالری عکس سوسا
ابزار وبلاگ
پست های تصادفی وبلاگ

ابزارهای وبلاگنویسی


تصاویر زیباسازی وبلاگ در گروه بندی های مختلف + کد عکس


غار چال نخجیر

غار چال نخجیر, قندیل

در سال 1367 در اثر یك انفجار توسط سازمان آب، یادگاری بسیار زیبا از دوران سوم زمین‌شناسی با گذشته‌ای هفتاد میلیون ساله، شناسایی گردید. این غار چال ‌نخجیر نام گرفت. در آن سال برای نخستین بار غارنوردی به نام شادروان کامران سلیمانی تا ژرفای 500 متری در غار پیش می‌رود و به علت تمام شدن نخ ردزنی‌اش مجبور به بازگشت می‌شود. یک سال بعد یعنی در سال 1368 تیمی سه نفره غارنوردان دکتر فریدون بیاتانی، شادروان کامران سلیمانی و بهمن رستمی به قصد کشف وارد غار می‌شوند. (۲)

این غار که در فرودین ماه سال 89 به روی علاقه مندان و گردشگران نوروزی گشوده گردید, در استان مرکزی 10 کیلومتر از دلیجان به سمت نراق در جاده ایی فرعی آسفالتی واقع شده که دومین غار آهکی جهان میباشد .

رسوبات دولومیتی به مقیاس قابل توجهی به صورت لایه‌های سفید رنگی (رسوبات سفید برفی) کف راهروها و دالان‌های مسیر اصلی این غار را پوشانده ‌است.(۳) لازم به ذکر است که این غار همچنان زنده و در حال رشد میباشد.

تا کنون 12 کیلومتر از این غار کشف شده که از این مقدار 1200 متر آن برای بازدید علاقه مندان آماده, کف سازی و نورپردازی شده است ,در حال حاضر انتهای غار مشخص نیست ولی پیش بینی شده است که ادامه مسیر غار به صورت هلالی شکل میباشد.

این غار 3 طبقه دارد :

طبقه اول :در 200 متری اول غار در یک راه انحرافی طبقه اول با 60 متر عمق به دریاچه ایی که در این غار وجود دارد منتهی میشود. بنابر آخرین اطلاعات تاکنون 600 متر از این دریاچه شناسایی شده و وسعت آن بیش از 3 هزار متر تخمین زده می‌ شود (درحال حاضر امکان بازدید ندارد)

طبقه دوم : که تالارهای "عروس"، "گل کلمی"، "آبشارگلی"، "فرسنگ" و "هیولا" در آن واقع شده و بلندترین ارتفاع غار در این طبقه و به ارتفاع 25 متر میباشد.(بازدید میسر است)

طبقه سوم: در این طبقه که با ارتفاع کمی نسبت به طبقه دوم تفکیک شده و سالن کنفرانس در این طبقه واقع گردیده

از عجایب خلقت در این غار میتوان به تندیس های سنگی آهکی که کاملا بصورت طبیعی بوجود آمده اند اشاره کرد از جمله تندیس لاک پشت , بچه فیل , کرگدن , جوجه تیغی و تمساح سنگی که بدون دخالت دست بشر و یا فسیل موجودات, شکل گرفته اند.

در این غار تهویه هوا کاملا بصورت طبیعی انجام می پذیرد که از عجایب دیگر این غار است. در تابستان خنک و در زمستان گرم است. هیچ موجود زنده ایی نیز در این غار زندگی نمیکند البته نه بخاطر احتمال کمبود اکسیژن, بلکه به علت نمور و آهکی بودن محیط غار

متاسفانه غار نوردان و سخره نودان در زمان کشف این غار نادر قندیل هایی از این غار را شکسته و باخود به خارج از غار برده اند که به علت نور خورشید و خشکی هوا و تغییرات شرایط این قندیل ها پس از مدتی رنگ سفید و بلوری خود را از دست داده و سیاه رنگ میشوند و سپس پودر میشوند (برای همین پیشنهاد می کنم اصلا دست به قندیل ها نزنید و با جریمه 300,000 تومانی نیز مواجه نشوید)

در سال 80 شروع به آماده سازی آن برای بازدید علاقه مندان کردند ولی به علت کمبود بودجه عملیات کف سازی متوقف شد و دوباره در سال 83 عملیات از سر گرفته شد

(پیشنهاد من برای سفر غار چال نخجیر هست و به زمستان و تابستان هم نگاه نکنید چون هوای غار محشره ضمناً دمای غار در تابستان بین 9-14 درجه  و در زمستان بین 8-10 درجه سانتیگراد می باشد. قیمت بلیط هم ۳۰۰۰ تومان می باشد)